Wyrzuć margarynę z diety

, , Tagi , , , , ,

W jedzeniu niezbędne są zarówno kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone, a raczej ich odpowiednia proporcja. Natomiast margaryna nie wpisuje się ani w jeden, ani w drugi schemat. To jeden z powodów, dla których jest niezdrowa.

Margaryna tłuszczem trans

Tłuszcze trans to tłuszcze pochodzenia roślinnego poddane procesowi uwodornienia, przez co są bardziej trwałe. Dzięki temu na przykład olej palmowy i margaryna mogą stać wiele tygodni poza lodówką i nie psują się. Jednak jednocześnie wpływają na poziom cholesterolu przyczyniając się do powstawania takich chorób jak miażdżyca. Na tym nie kończą się wady margaryny, ponieważ poddane procesom przeróbki oleje po prostu nie mają żadnego smaku i zapachu, dlatego ważne jest dodanie do nich dodatkowych składników, na przykład kwaśnego mleka, soli, cukru, aromatów i substancji zapachowych. Margaryna jest całkowicie pozbawiona naturalnych witamin, a producenci dodają do niej sztuczne witaminy A i D. Margaryna jest zatem środkiem bardzo trudnym do przetworzenia przez metabolizm, obciąża wątrobę i powoduje gromadzenie się toksyn w organizmie.

Co zamiast margaryny?

Tłuszcze nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne w diecie, lecz powinny być dostarczane w formie naturalnej. Wiele naturalnych olejów zawiera kwasy tłuszczowe w odpowiednich proporcjach. Można zjadać również takie produkty jak smalec, ale tłuszcze zawierające omega 3 muszą również być włączone do diety. Dobrym zamiennikiem margaryny czy chociażby masła jest masło klarowane. To masło oczyszczone, w rezultacie pozostaje najzdrowszy tłuszcz oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Masło ma wartości antybakteryjne i lecznicze. Co istotne jest bardzo trwałe – a nie musi stać w lodówce. Nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. Innym rozwiązaniem jest jedzenie od czasu do czasu wyjątkowego owocu, jakim jest awokado. Jest on prawie w całości zbudowany z pożytecznych kwasów nasyconych i nienasyconych, ponadto zawiera zestaw niezbędnych witamin z grupy B oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E.

Poprzedni

Obrzydliwe i szkodliwe nawyki

Instrukcja obsługi warzyw

Następny

Dodaj komentarz