Kiedy przesadzasz z odchudzaniem

Tagi , ,

Zgubienie zbędnych kilogramów, wymodelowanie sylwetki, poprawa samopoczucia – to najczęstsze powody, dla których kobiety decydują się na rozpoczęcie kuracji odchudzającej. Jednak w gubieniu nadprogramowych kilogramów łatwo można się zatracić, a to może przynieść organizmowi więcej szkód niż korzyści.

Istnieją dwa sposoby na skuteczne pozbycie się nadwagi: aktywność fizyczna oraz zmiana nawyków żywieniowych. Każdy z nich wymaga czasu, samodyscypliny i silnej woli. Niestety, dieta cud nie istnieje. Wszelkie monodiety i głodówki, mimo szybkich rezultatów, prowadzą do efektu jojo oraz sprawiają, że organizm przestaje sprawnie funkcjonować. Jakich diet się wystrzegać? Na co zwrócić uwagę? Jaki symptomów nie bagatelizować? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Zgubne skutki diety

Myśląc o odchudzaniu, często korzystamy z dostępnych w internecie, polecanych diet: kopenhaskiej, białkowej, kapuścianej, jaglanej, mięsnej i wielu innych. Każda z nich obiecuje szybką utratę wagi w krótkim czasie. Żadna jednak nie wspomina, że po zakończeniu diety, utracone kilogramy powrócą w znienawidzonym efekcie jojo. Co więcej, długotrwałe ograniczanie niektórych produktów, korzystanie z monotonnych jadłospisów, nie jest korzystne dla zdrowia i prowadzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 60 różnych składników. Stosując monodiety, doprowadzamy do niedoborów witaminowo-mineralnych. Podobnie wygląda kwestia głodówek, w trakcie których tracimy wodę i tkankę mięśniową, a nie spalamy tkanki tłuszczonej. Reżim dietetyczny spowalnia przemianę materii i po zakończeniu „diety” wracamy do nawyków żywieniowych, a organizm zwalnia tempo i zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej. Przy odchudzaniu ważna jest całkowita zmiana nawyków żywieniowych, jedzenie zbilansowanych posiłków oraz dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów. Zanim zaczniesz się odchudzać, skontaktuj się z dietetykiem, który pomoże dobrać odpowiedni program i strategię na odnowę sylwetki.

 Ochudzanie
M, erzy at pixabay.com

Kontroluj zdrowie

Rygorystyczne diety, podczas których szybko tracimy masę ciała, są bardzo niebezpieczne. Optymalna utrata kilogramów oscyluje od 0,5 do 1 kg na tydzień. Przyspieszanie procesu prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz do przykrych w skutkach dolegliwości. Pierwsze objawy nieprawidłowego odchudzania to ogólne osłabienie organizmu, trudności z koncentracją, wypadnie włosów, łamliwość paznokci, zaburzenia rytmu serca, spadek odporności, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania oraz drażliwość i zmęczenie. Jeśli zauważysz powyższe objawy, jak najszybciej zakończ szkodliwą dietę oraz skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekceważenie tych symptomów może być fatalne w skutkach i prowadzić do silnych, psychicznych zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia.

Lepiej zapobiegać

Jeśli padniesz ofiarą szkodliwej diety, koniecznie zadbaj o swoje zdrowie. Pierwsze dolegliwości pojawią się wraz z wypłukaniem z organizmu witamin i minerałów. Najbardziej uciążliwe są te, wynikające z niskiego poziomu magnezu. Kiedy nastąpi niedobór magnezu, objawy należy zdiagnozować i szybko wspomóc się odpowiednim suplementem, najlepiej zawierającym witaminę B6, np. Magne B6. Do najczęstszych z nich należą: nadpobudliwość i nerwowość, bóle głowy, zaburzenia pracy serca, problemy ze snem, skurcze mięśni, wypadnie włosów i łamliwość paznokci. Odpowiednia suplementacja połączona z pełnowartościową dietą pomogą wrócić organizmowi na właściwy tor. Podczas diety warto stale uzupełniać witaminy i minerały, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez cały czas.

Poprzedni

Czy podnoszenie ciężarów nadmiernie rozwija mięśnie?

Znaczenie prawidłowej postawy ciała

Następny

Dodaj komentarz