Leczenie otyłości balonem żołądkowym

, Tagi

Otyłość jest bardzo poważną chorobą, która dotyka ludzi w każdym wieku. Walka z nią wymaga dużych pokładów determinacji oraz wiary w siebie i swoje możliwości. Mimo to po przekroczeniu pewnego progu leczenie na własną rękę przy pomocy restrykcyjnych diet, ćwiczeń oraz różnorodnych suplementów niestety nie przyniesie większych skutków. Doprowadzenie organizmu do takiego stanu jest również realnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia chorego. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy lekarza, który wybierze odpowiednią metodę walki z chorobą. Jedną z nich może być balon żołądkowy. Przedstawiamy specyfikę leczenia oraz konsekwencje, jakie za sobą niesie.

Czym wyróżnia się leczenie za pomocą balona żołądkowego?

Podstawowym elementem wyróżniającym leczenie przy użyciu balonu żołądkowego jest pełna odwracalność zastosowanych zmian w obrębie żołądka. Umieszczany pod kontrolą anestezjologa balon przez pół roku pozostaje wewnątrz żołądka chorego, powodując szybkie uczucie sytości wypływające na ograniczenie ilości przyjmowanego pokarmu. Zabieg cechuje również szybkość wykonywania, trwa on maksymalnie 30 minut, a pacjent nie wymaga rehabilitacji.

Dla kogo jest przeznaczony?

Do tego sposobu leczenia kwalifikują się już osoby, których BMI wynosi minimum 27 i które wyrażają chęć zmiany swoich nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Warto również wspomnieć, że późniejsze zalecenia nie są tak mocno restrykcyjne jak w przypadku innych metod operacyjnych, a największą rolę w całym tym procesie odgrywa silna wola pacjenta. Co więcej, cała procedura odbywa się endoskopowo w profesjonalnie przygotowanej do tego typu działań klinice. Balon żołądkowy w szpitalu Medicover jest ceniony przez specjalistów, którzy potwierdzają jego skuteczność oraz pełne bezpieczeństwo podczas drogi do celu uzyskania poprawnej wagi.

Życie w trakcie i po kuracji

Wszystko zaczyna się konsultacją lekarską, gdzie ustalone zostają nowe zasady życia pacjenta oraz dokładny jadłospis w oparciu o jego indywidualne potrzeby. Jedynym fizycznym przygotowaniem do terapii jest nieprzyjmowanie pokarmu przez co najmniej 12 godzin poprzedzających zabieg.

Najgorsze dla pacjenta są dwie pierwsze doby po zabiegu, kiedy organizm dopiero przyzwyczaja się do nowej sytuacji i umieszczonego w żołądku „intruza”. W tych dniach zalecane jest przyjmowanie pokarmów w postaci płynnej, by do minimum zredukować pojawianie się nieprzyjemnych mdłości. W późniejszym okresie lekarze zalecają spożywanie pięciu małych posiłków w regularnych odstępach czasowych. Po pół roku, kiedy już zauważalne będą efekty kuracji, balon żołądkowy usuwany jest przy użyciu tej samej metody, którą został wprowadzony, a pacjent zaczyna nowe życie wedle zdrowych zasad wcielonych w codzienne funkcjonowanie podczas leczenia.

Poprzedni

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia?

Jak rozpocząć odchudzanie, czyli 5 porad dietetycznych

Następny

Dodaj komentarz