Nie lekceważ grypy

Tagi , , , ,

Koniec zimy, czyli okres roztopów i wzrostu temperatury, to czas, kiedy przypada szczyt zachorowań na grypę. Wielu z nas ją lekceważy, myląc z przeziębieniem, a stąd już prosta droga do groźnych powikłań pochorobowych.

Czy to grypa czy przeziębienie?

Czasami ciężko jest określić co nam dolega. Przeziębienie najczęściej objawia się katarem, kaszlem, osłabieniem, ale raczej nie występuje wysoka gorączka. Najczęściej kilka dni w łóżku i leczenie naturalnymi metodami wystarczą, aby w pełni stanąć na nogi. Tymczasem grypa objawia się wysoką temperaturą, nawet do czterdziestu stopni. Zwykłe przeziębienie charakteryzuje powolny, łagodny początek, podczas gdy grypa atakuje nagle i potrafi rozłożyć w ciągu kilku godzin przez noc. Na uwagę zasługuje również fakt, że tak naprawdę wielu z nas nie było chorych na grypę, ale chorobę grypopodobną, czyli zmutowany wirus. Ponadto grypa bywa zdradliwa – nie u wszystkich pojawia się wysoka temperatura, a infekcja trwa już bardzo długi czas. Wtedy konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza specjalisty.

Powikłania po grypie

Szczególnie ta ostatnia grupa osób, która nie ma wysokiej gorączki, jest poważnie narażona na powikłania po grypowe. Brak gorączki to znak, że system immunologiczny takiej osoby jest dość słaby i nie broni się przed wirusem. W takim stanie chodzi ona do pracy, do szkoły, na uczelnię. Przechodzona grypa jest bardzo niebezpieczna. Poważne powikłania mogą nawet doprowadzić do zgonu. Niewyleczona grypa to przede wszystkim nawroty infekcji i problemy z wieloma innymi chorobami, takimi jak zapalenie gardła, oskrzeli, płuc. Gdy i tak nic sobie z tego nie robimy i do lekarza nam nie po drodze, możliwe jest zapalenie mięśnia sercowego, co bywa bezpośrednią przyczyną zgonu. Nawet jeśli do tego nie dochodzi, to i tak uszkodzenie serca jest nieodwracalne – pojawiają się problemy z układem krążenia, a nawet niewielki wysiłek jest bardzo męczący. Bywa, że w żaden sposób nie łączymy tego ze sobą, ale w sezonie grypowym jest to konieczność.

Poprzedni

Błędy śniadaniowe i co zjeść na śniadanie?

Jak sobie pomóc przy zgadze?

Następny

Dodaj komentarz