Odchudzanie o smaku ziół i przypraw

, Tagi , , ,

Odchudzanie często kojarzy się z monotonną dietą, bez smaku, bez wyrazu. Często tak właśnie jest. Zamiast soczystego, smażonego steku z chrupiącą skórką, musimy jeść gotowaną pierś kurczaka, a zamiast kapusty zasmażanej na boczku, zmuszamy się do jedzenia liści sałaty. Czy jest sposób na to, żeby nieco urozmaicić dietetyczne nudy?

Oczywiście, że tak – sięgajmy po zioła i przyprawy, które nie tylko sprawiają, że odchudzające potrawy staną się smaczniejsze, ale także stymulują wydzielanie soków trawiennych, wspomagając dodatkowo proces trawienia oraz zrzucania zbędnych kilogramów. Dodawajmy je do mięs, sałatek, kanapek, zup, surówek. Przyprawy i zioła świeże, suszone, mielone czy rozgniatane – zawsze dodadzą potrawie oryginalności, a czasem i ostrego pazura.

Pieprz

Obok soli to podstawowa przyprawa, która gości chyba w każdej kuchni. Posypujemy nią warzywa na kanapkach i sałatki jarzynowe, dodajemy do zup i sosów, przyprawiamy nim mięsa i ryby. Dzięki temu jedzenie jest smaczniejsze, a przy okazji w naszym żołądku wydzielają się intensywniej soki i przyspiesza się proces trawienia.

Imbir

Orientalny dodatek dla smakoszy z racji oryginalnego, korzennego, silnego zapachu. Natomiast warto go używać, nie tylko dla walorów smakowych ale i cennych właściwości. Imbir rozgrzewa organizm od środka, przyspieszając przemianę materii, powoduje również intensywniejsze wydzielanie soku żołądkowego, a dodatkowo stymuluje pracę jelit. Ponadto jest silnym środkiem przeciwzapalnym i antyoksydantem.

Ziola
Top View Basil Herbs, kkolosov at pixabay.com

Kurkuma

Używa się jej w kuchni ze względu na jej wspaniały kolor – dodana do potrawy lub ciasta nadaje im złotawy kolor. Jednak kurkuma w potrawie to nie tylko ładniejszy kolor. Wpływa ona pozytywnie na trawienie, wspomagając wydzielanie żółci. Przyprawa ta zawiera kurkumin, związek działający przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo, a także antybakteryjnie, a nawet antynowotworowo.

Kminek

Kminek w kuchni możemy dodawać dla podkreślenia smaku potraw, na przykład do gotowanej kapusty lub ziemniaków czy też pieczonych mięs. Dzięki temu uzyskujemy potrawę bardziej aromatyczną, jednocześnie poprawiając pracę nerek. Dodatkowo ta popularna przyprawa stymuluje trawienie, zwiększając wydzielanie kwasu żołądkowego i żółci.

Papryka

Nie tylko ostra ale i słodka zawiera kapsaicynę, która odpowiedzialna jest za jej smak. Składnik ten jest alkaloidem, który doskonale wspomaga trawienie. Co istotne w trakcie odchudzania, blokuje on informacje dochodzące do mózgu z jelit, dzięki czemu obniża się apetytu w czasie stosowania niskotłuszczowej diety, zagłuszając niejako sygnały głodu.

Poprzedni

Z wodą za pan brat !

Piwo i odchudzanie – czy idą w parze?

Następny

Dodaj komentarz