Przebieg wizyty u dietetyka

, , Tagi , ,

Współpraca z dietetykiem to coś, czego powinni podjąć się wszyscy ci, którzy mają problemy ze zgubieniem zbędnych kilogramów. Co gorsza zagraża to ich zdrowiu, a nawet życiu. Jak właściwie wygląda współpraca z dietetykiem?

Przygotowanie

Do dietetyka niestety nie można iść z marszu. Zanim umówimy się na wizytę, dobrze jest skompletować wszystkie aktualne wyniki badań podstawowych, czyli krwi. Jeśli do tej pory nie zostały zrobione, trzeba je wykonać. Niektóre poradnie dietetyczne same wykonują takie badania, lecz trzeba za nie zapłacić. Jeśli dolegają jakieś inne schorzenia, pacjent również powinien skompletować wszystkie badania. Aby się umówić z dietetykiem warto na wstępie przygotować sobie wszystkie ważne informacje. Bywa, że przygotowane są ankiety, które trzeba wypełnić, dietetyk będzie również pytał o najistotniejsze rzeczy. Dobrze jest przygotować sobie spis zjedzonych dań w ciągu ostatnich dni.

Wizyta

Podczas wizyty omawiany jest styl życia danego pacjenta, nawyki żywieniowe, określany jest poziom jego aktywności fizycznej, ogólny stan zdrowia, zawartość tkanki tłuszczowej, wody, mięśni w organizmie. Określana jest podstawowa przemiana materii, zapotrzebowanie na wartości odżywcze i energetyczne. Dietetyk na podstawie wszystkich uzyskanych informacji układa plan diety i określany jest czas trwania kuracji, oraz główny cel, jakim jest schudnięcie do wyznaczonej masy ciała, najbardziej optymalnej dla pacjenta.

Dalszy przebieg kuracji

Pacjent otrzymuje już dokładnie opracowany plan diety oraz wskazówki jak z niego korzystać. Teraz wiele zależy od pacjenta, do czasu kolejnej wizyty kontrolnej zobowiązany jest on przestrzegać zaleceń i trzymać się planu. W czasie trwania kuracji pozostaje się w kontakcie z dietetykiem, trzeba umawiać się na wizyty kontrolne. Optymalnie powinny one odbywać się w miarę regularnie, co dwa tygodnie. Warto mieć stały kontakt z dietetykiem, gdyż jest on nieocenionym wsparciem i pomocą. Ostatnim etapem kuracji jest stabilizacja masy ciała, gdy zostanie już osiągnięta idealna waga. Dietetyk układa wówczas dietę sabilizującą. Ma to na celu uniknięcie efektu jojo.

Poprzedni

Jesteś starszy… jesteś do niczego?

Kiedy zacząć dbać o zdrowie?

Następny

Dodaj komentarz