Kiedy zacząć dbać o zdrowie?

, Tagi , , , ,

To może jeszcze poczekać – tak myśli wiele ludzi. Szczególnie ci młodzi często odkładają swoje zdrowie na dalszy plan, ponieważ czują się dobrze, a ich ciało funkcjonuje poprawnie. Ale czy rzeczywiście?

Czy rzeczywiście masz dużo czasu?

Coraz częściej w wielu miejscach widać ludzi w średnim wieku, który uprawiają jogging lub robią coś innego. Sport zapobiega wielu problemom wieku starszego oraz starczego, przedłuża sprawność i życie. Przekonani o tym, że mają jeszcze czas, młodsi ludzie kompletnie nie dbają o swoje zdrowie. Uważają, że będą mieli na to czas na emeryturze. Jednak to błąd, ponieważ na to jak będzie wyglądała emerytura, pracuje się całe życie. Dopóki ciało jest młode, znacznie szybciej się regeneruje. Jest w stanie znieść bardzo wiele, nawet bardzo złe traktowanie. Będzie się poświęcało by mimo przeszkód zatrzymać homeostazę, aby człowiek mógł funkcjonować. To dlatego w wielu przypadkach ludzie po prostu nie zauważają, że coś z nimi nie tak, dopóki nie zdarzy się coś znaczącego. Z biegiem lat organizm coraz gorzej radzi sobie z regeneracją. Już po trzydziestce wielu ludzi przypomina wraki. A przecież przed nimi jeszcze wiele lat życia. Tylko w jakiej kondycji?

Kiedy zacząć ćwiczyć?

Każdy moment życia jest dobry, by coś zmienić. Znane są przypadki nawet stu letnich staruszków, którzy zaczęli chodzić na siłownię lub biegać (!). Jednak najbardziej dogodne dla człowieka jest ćwiczenie przez całe życie. Dzieci są z natury ruchliwe i lubią być w kilku miejscach na raz. Później człowiek sam, nawet całkiem młody i sprawny, powinien już zastanowić się nad swoją emeryturą. Jeśli zadbamy o to już w młodym wieku, to na starość będziemy mieli mniejsze problemy z przekwitaniem, osteoporozą. Wszystko dzięki racjonalnej diecie oraz ćwiczeniom w młodym wieku. Warto przy tym pamiętać, że życie to nie asceza. Dieta nie musi być zawsze restrykcyjna. Większy wpływ na zachowanie zdrowia ma pogodne usposobienie, niż tylko zdrowa dieta. A to daje regularne uprawianie sportu.

Poprzedni

Przebieg wizyty u dietetyka

Zima – ciężki czas

Następny

Dodaj komentarz