Zakrzepica w życiu kobiety

Tagi , , ,

Choroba zwana zakrzepicą dotknąć może wszystkich, ale to kobiety są na nią bardziej współcześnie narażone, ze względu na swoją płodność. Choroba polega na tworzeniu się niebezpiecznych skrzepów krwi, które blokując naczynia krwionośne mogą doprowadzić do ciężkich powikłań a nawet śmierci.

Zakrzepica kobiet w ciąży

Kobiety są zagrożone zakrzepicą w okresie ciąży. Dzieje się tak dlatego, że w tym okresie krążenie krwi jest zaburzone, szczególnie w dolnej połowie ciała. Niewydolność krążenia wiąże się z tworzeniem się groźnych skrzepów. To właśnie w nogach tworzą się zakrzepy, które wędrują wraz z krwią po całym ciele. Zwiększone ryzyko zakrzepów występuje u kobiet, które przeszły cesarskie cięcie. Warto również dodać, że zakrzepica to również przyczyna śmierci kobiet, które poddają się operacji plastycznej brzucha, na przykład by poprawić jego wygląd po kilku ciążach. Sygnałami niepokojącymi dla kobiet w ciąży powinny być problemy z donoszeniem ciąży, poronienia, odklejanie się łożyska i inne kłopoty. Takie kobiety są w większym stopniu narażone na zakrzepicę w ciąży.

Zakrzepica przy przyjmowaniu antykoncepcji

Antykoncepcja doustna nie jest pozbawiona wad, jej zażywanie wiąże się z wysokim ryzykiem rozwinięcia się zakrzepicy. U młodych, zdrowych kobiet może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń organizmu, a nawet do śmierci. Niestety większość ginekologów nie przeprowadza niezbędnych badań, aby stwierdzić czy dane kobiety są w grupie ryzyka. Największe zagrożenie zakrzepicą występuje u kobiet dopiero zaczynających przyjmować antykoncepcję hormonalną, w czasie pierwszych kilku miesięcy stosowania. Bardziej na to ryzyko wystawione są kobiety, które mają problemy z nad krzepliwością krwi, jak również kobiety palące papierosy. Powodują one obkurczanie się naczyń krwionośnych i wypłukanie z organizmu witaminy C odpowiedzialnej za zdrowe naczynia. Ryzyko powstania skrzepów jest wtedy wyższe.

Poprzedni

Dlaczego nie wcielamy w życie zasad zdrowego żywienia

Dzięki skrobi opornej fasola jest lepszym źródłem węglowodanów niż zboże

Następny

Dodaj komentarz